Dzień pracownika socjalnego 21.11.2024 r.
W Dniu Pracownika Socjalnego składamy wszystkim pracownikom instytucji pomocy społecznej serdeczne życzenia, a w szczególności tym, którzy pracują w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem oraz ośrodkach pomocy społecznej funkcjonujących na terenie Powiatu Tatrzańskiego.
Akcja informacyjno – promocyjna.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej. Poszukujemy osób, które chcą stworzyć bezpieczny dom dzieciom pozbawionym prawidłowej opieki rodziców biologicznych.
Diagnoza potrzeb utworzenia nowego ośrodka wsparcia (środowiskowy dom samopomocy)
Zapraszamy do wypełnienia ankiety, która pozwoli poznać lokalne potrzeby w kierunku utworzenia dziennego ośrodka wsparcia na terenie powiatu tatrzańskiego dla osób
z zaburzeniami psychicznymi w tym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną , ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Badanie trwa do 30 listopada 2024. Ankietę można wydrukować, wypełnić i złożyć w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem ul. Modrzejewskiej 5
(budynek internatu ZSHT piętro 2), lub wysłać e-mailem na adres” sekretariat@pcpr.tatry.pl
Osoby zainteresowane uczestnictwem swoich podopiecznych w dziennym ośrodku wsparcia zachęcamy do złożenia wstępnej deklaracji uczestnictwa.
Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 182000462
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO pn „Wakacyjna Przygoda”
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pn. „Wakacyjna Przygoda” został rozstrzygnięty. Razem ze zgłoszeniami otrzymaliśmy 9 prac konkursowych.
Celem konkursu było uznanie dla funkcjonujących rodzin zastępczych oraz promocja rodzicielstwa zastępczego. Dodatkowo intencją organizatora było rozwijanie wrażliwości artystycznej małoletnich oraz kształtowanie umiejętności właściwego wyboru bezpiecznych form spędzania czasu wolnego.
Z radością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość.
Po długich naradach jury konkursowe zdecydowało, że wszyscy uczestnicy otrzymują wyróżnienie: Stanisław, Szczepan, Magdalena, Sławomir, Zuzanna, Dorota i Oliwier
Dla każdego uczestnika przygotowano nagrody i dyplomy.
Jury konkursu:
- Pani Renata Zielińska- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Małgorzata Bukowska-Talarczyk- Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Justyna Moskała-Bednarczyk- psycholog ORPZ
- Pani Jadwiga Mendel- specjalista pracy socjalnej ORPZ
Dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora!!!
Aktywny Samorząd Moduł I Obszar E
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że decyzją Pełnomocników Zarządu PFRON z dnia 2 sierpnia 2024 r. wprowadzono zmiany w dokumencie pn. „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2024 r.”, które umożliwiają realizację nowej formy wsparcia w ramach programu „Aktywny samorząd” w ramach Modułu I.
W ramach programu został uruchomiony nowy obszar (obszar E) – pomoc w kontynuowaniu rehabilitacji w formie wentylacji domowej.
Celem programu jest zwiększenie niezależności oraz szans na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnoprawnością poprzez poprawę dostępności do wentylacji domowej.
Adresatami programu są osoby posiadające stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16. roku życia – orzeczenie o niepełnosprawności, które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, tj. są pod opieką zespołu długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/zespołu domowego leczenia tlenem.
UWAGA! Program nie dotyczy osób, które używają aparatu typu: CPAP lub innych, stosowanych w przypadku leczenia bezdechu sennego.
Wysokość dofinansowania:
100 zł miesięcznie
W ramach programu możliwa jest refundacja kosztów poniesionych od dnia 1 lipca 2024 r. Wymagany jest rachunek bankowy!!!
Termin składania wniosków:
Pierwszy nabór rusza 28 października 2024 r. do 30 listopada 2024 r., kolejne terminy będą ogłaszane przez PFRON.
Okres objęty refundacją kosztów opłaty za energię nie może być krótszy niż 3 miesiące (300 zł) i dłuższy niż 6 miesięcy (600 zł) .
Rozpatrywany jest tylko kompletny wniosek – tzn. zawierający wszystkie wymagane dane i załączniki.
Sposoby złożenia wniosku:
Wnioski można składać:
– w formie papierowej w siedzibie tut. Centrum mającym swoją siedzibę w Zakopanem przy ul. Heleny Modrzejewskiej 5 (w przypadku braku możliwości złożenia wniosku elektronicznie)
– przez Internet za pomocą Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) / STRONA LOGOWANIA SOW https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/rejestracja
W celu złożenia wniosku potrzebne jest posiadanie adresu e-mail, numeru telefonu i darmowego profilu zaufanego lub dostępu do bankowości elektronicznej!
https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
W razie jakichkolwiek problemów dostępna jest bezpłatna infolinia SOW: 800 889 777 (czynna w dni robocze,
w godzinach 9.00 – 17.00).
Co jest potrzebne aby uzyskać pomoc?
- Wniosek o dofinansowanie (Aktywny samorząd, Moduł I, Obszar E),
- Zaświadczenie potwierdzające korzystanie ze świadczenia w ramach ośrodka domowego leczenia tlenem lub ośrodka wentylacji domowej podpisane (wraz z pieczątką imienną) przez lekarza lub lekarza specjalistę lub fizjoterapeutę lub pielęgniarkę z zespołu realizującego świadczenie długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie lub pod opieką poradni/ośrodka/ zespołu domowego leczenia tlenem,
- Skan/kserokopia aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego albo orzeczenia o niepełnosprawności (osoby do 16. roku życia),
- Skan/kserokopia dokumentu stanowiącego opiekę prawną nad podopiecznym (w przypadku wniosku dotyczącego osoby niepełnosprawnej reprezentowanej przez opiekuna prawnego),
- Skan/kserokopia aktu urodzenia dziecka (w przypadku wniosku dotyczącego niepełnoletniej osoby niepełnosprawnej).
- Oświadczenie o wykluczeniu cyfrowym,
- Zgoda na przetwarzanie danych osobowych,
- Oświadczenie o miejscu stałego zamieszkania.
Więcej informacji na temat nowego zadania: https://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/aktywny-samorzad/komunikaty/dodatek-do-energii-elektrycznej-dla-osob-korzystajacych-z-koncentratora-tlenu-lub-respiratora/
Kompletny Wniosek:
Szczegółowe informacje o programie i realizowanych formach wsparcia finansowego można uzyskać telefonicznie dzwoniąc pod numer telefonu: 18 20 00462. Informacji udziela podinspektor w Zespole ds. Rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych Pani Marianna Katarzyna Pęksa.
,,S-A-M” „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że przystąpiło do realizacji dwóch programów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z pakietu „Samodzielność-Aktywność Mobilność”: „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”.
Wnioski można składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem platformy SOW (Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Program „Dostępne mieszkanie”:
Celem programu PFRON jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych a dofinansowanie obejmie koszty zmiany niedostępnego mieszkania.
Beneficjentem programu może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia następujące warunki:
– posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka,
– złoży oświadczenie wraz z dokumentacją fotograficzną o barierach architektonicznych mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero,
– złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
– w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.
W przypadku gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. Wówczas do wniosku dołącza się:
– oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie z osobą z niepełnosprawnością,
– orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka inwalidzkiego.
Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
Program będzie realizowany w latach 2022-2025, nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym. Zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do dnia 31.12.2024 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu PFRON.
Program „Mieszkanie dla absolwenta”:
Celem Programu jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta.
Beneficjentem może być osoba niepełnosprawna, która spełnia następujące warunki:
– posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchu również na równi z orzeczeniem
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku,
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej,
– złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.
Dofinansowanie w Programie przeznaczone jest na wynajęcie lokalu lub domu jednorodzinnego, spełniającego indywidulane kryterium dostępności dla beneficjenta. Dofinansowanie udzielane jest maksymalnie na okres 36 miesięcy. Dofinansowanie dotyczy wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu ponoszonych przez beneficjenta.
Dofinansowanie ma charakter degresywny i wynosi :
1. od 1 do 12 miesiąca – 100% kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
2. od 13 do 24 miesiąca – 70% kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
3. od 25-36 miesiąca – 40 % kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Maksymalna wysokość dofinansowania miesięcznego kosztu wynajęcia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta zależy od:
1. lokalizacji przedmiotu dofinansowania,
2. aktualnej wartości średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał,
3. sposobu poruszania się beneficjenta (zróżnicowanie dla osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego oraz pozostałych osób):
4. dla osoby poruszającej się przy pomocy wózka inwalidzkiego – 38 % wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłoszoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał,
5. dla osoby poruszającej się bez pomocy wózka inwalidzkiego – 28 % wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłoszoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał.
Program będzie realizowany w latach 2022-2026, zawieranie umów
z beneficjentami będzie odbywać się do dnia 31.12.2023 r., jednakże nie dłużej niż do wyczerpania budżetu programu. Nabór wniosków prowadzony jest
w trybie ciągłym.
Szczegółowe informacje o zasadach i warunkach pomocy można uzyskać na stronie internetowej:
Dokumenty dotyczące programów dostępne są pod linkami:
Zasady finansowania realizacji programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność – Dostępne mieszkanie”
POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W ZAKOPANEM
zatrudni osobę na stanowisko
psychologa w Zespole ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej
Liczba etatów: 1
Wymiar etatu: pełny etat
Miejsce pracy: siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, ul. Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
WYMAGANIA KONIECZNE:
- Wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia.
- Co najmniej 2 – letnie doświadczenie zawodowe w poradnictwie rodzinnym.
- Doświadczenie w pracy diagnostycznej oraz terapeutycznej.
- Pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych.
- Brak prawomocnego skazania za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
- Stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na stanowisku psychologa.
- Znajomość ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, ustawy o pomocy społecznej oraz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Wymagania dodatkowe:
- Predyspozycje osobowościowe: odpowiedzialność, komunikatywność, staranność, terminowość, cierpliwość, samodzielność, kreatywność, kultura osobista, sprawna organizacja pracy.
- Opanowanie i umiejętność pracy i kontaktu z sytuacjach stresowych.
- Umiejętność pracy zespołowej.
- Swoboda komunikowania się w mowie i piśmie.
- Obsługa urządzeń biurowych.
GŁÓWNE OBOWIĄZKI:
- Udzielanie wsparcia, poradnictwa, konsultacji psychologicznych i/lub prowadzenie terapii psychologicznej dla dzieci umieszczonych w rodzinnych formach pieczy zastępczej na terenie Powiatu Tatrzańskiego
- Wspomaganie i edukowanie rodzin zastępczych borykających się z problemami, w tym opiekuńczo – wychowawczymi.
- Udzielanie wsparcia rodzicom zastępczym i ich dzieciom biologicznym.
- Przeprowadzanie badań psychologicznych dla dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej i sporządzanie stosownych na te okoliczności opinii oraz diagnoz.
- Sporządzanie opinii psychologicznych wg potrzeb oraz w ramach współpracy z sądami
i innymi instytucjami i podmiotami w zakresie pieczy zastępczej. - Przeprowadzanie badań psychologicznych dla kandydatów na rodziny zastępcze
i sporządzanie stosownych opinii. - Uczestnictwo w posiedzeniach Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej (Oceny Zasadności pobytu dziecka w rodzinie zastępczej, Ocena Rodziny Zastępczej).
- Prowadzenie dokumentacji obowiązującej w jednostce.
WYMAGANE DOKUMENTY:
- List motywacyjny.
- CV.
- Kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie (dyplom) oraz ewentualne dodatkowe uprawnienia.
- Kopie świadectw pracy.
- Oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego.
- Oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i niekaralności
za przestępstwo popełnione umyślnie. - Oświadczenie z własnoręcznie podpisaną klauzulą RODO:
Termin składania dokumentów:
Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać w sekretariacie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem ul. Heleny Modrzejewskiej 5 w zamkniętych kopertach z dopiskiem: „Dotyczy naboru na stanowisko psychologa Zespole ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem” w terminie do dnia 31.10.2024 do godz. 15.00
Aplikacje, które wpłyną do PCPR po wyżej określonym terminie lub bez kompletu wymaganych dokumentów nie wezmą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.
Osoby, które spełnią wymagania formalne określone w ogłoszeniu i zakwalifikują się do dalszego postępowania, będą informowane telefonicznie o terminie i miejscu przeprowadzenia dalszego etapu naboru. Osoby, które nie spełnią wymagań formalnych nie będą informowane.
Dokumenty kandydata wybranego w naborze i zatrudnionego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem zostaną dołączone do jego akt osobowych.
Dokumenty pozostałych kandydatów będą przechowywane w PCPR przez okres 3 miesięcy od dnia wyznaczonego terminy składania ofert. W okresie tym, kandydaci będą mogli dokonywać odbioru swoich dokumentów. PCPR nie odsyła dokumentów kandydatom. Po upływie powyższego terminu , nieodebrane przez kandydatów dokumenty zostaną zniszczone.
Dodatkowych informacji udziela Pani – Małgorzata Bukowska-Talarczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem ul. Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane, tel. 18 20 00 462 wew. 23, w godzinach urzędowania PCPR.
Klauzula informacyjna do oferty pracy
ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH 09_22
Projekt pn. WPROWADZAM ZMIANY
Szerszą informację o projekcie WPROWADZAM ZMIANY mogą Państwo uzyskać w biurze projektu lub na stronie https://mdch.edu.pl/projekty/wprowadzam-zmiany/. Tam też znajduje się formularz elektroniczny, który można wypełnić zdalnie.
Biuro Projektu zlokalizowane jest w Małopolskim Związku Pracodawców Lewiatan pod adresem: Wielicka 181a, 30-663 Kraków, czynne jest od poniedziałku do piątku.
Spotkania osobiste są możliwe w uzgodnionej telefonicznie godzinie.
W przypadku jakichkolwiek pytań, wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny: +48 608 049 466.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv
IX Powiatowy Dzień Inwalidy w Powiecie Tatrzańskim – 04.09.2024 r. – Kościelisko
W dniu 04.09.2024 r. odbył się IX Powiatowy Dzień Inwalidy w Powiecie Tatrzańskim, organizowany przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Zakopanem.
Pani Maria Czernik Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Zakopanem powitała zgromadzonych gości i zaprosiła do wspólnego biesiadowania. Spotkanie poprowadziła Pani Helena Buńda.
W spotkaniu uczestniczyli Pan Andrzej Skupień Starosta Tatrzański, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, reprezentujący Gminę Kościelisko Pan Mariusz Koperski – Sekretarz Gminy, Pani Ewa Piczura Kierownik GOPS w Kościelisku, reprezentujący Burmistrza Miasta Zakopane Pan Marek Możdzeń – Sekretarz, Zastępca Wójta Gminy Poronin, w imieniu Wójta Biały Dunajec w spotkaniu uczestniczyła radna gminy, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem, pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Zakopanem oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.
Wystąpili : Klub Senior 60+ z Białego Dunajca oraz akordeoniści.
Dla uczestników przygotowano obiad, słodki poczęstunek i zabawę taneczną z Dj-em.
Aktywny Samorząd w roku 2024
Przypominamy, że termin składania wniosków w programie mija 31 sierpnia 2024 r.
Szczegółowe informacje w zakładce Aktywny Samorząd.
,,S-A-M” „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że przystąpiło do realizacji dwóch programów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z pakietu „Samodzielność-Aktywność Mobilność”: „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”.
Wnioski można składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem platformy SOW (Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Program „Dostępne mieszkanie”:
Celem programu PFRON jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych a dofinansowanie obejmie koszty zmiany niedostępnego mieszkania.
Beneficjentem programu może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia następujące warunki:
– posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka,
– złoży oświadczenie wraz z dokumentacją fotograficzną o barierach architektonicznych mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero,
– złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
– w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.
W przypadku gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. Wówczas do wniosku dołącza się:
– oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie z osobą z niepełnosprawnością,
– orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka inwalidzkiego.
Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
Program będzie realizowany w latach 2022-2025, nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym. Zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do dnia 31.12.2024 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu PFRON.
Program „Mieszkanie dla absolwenta”:
Celem Programu jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta.
Beneficjentem może być osoba niepełnosprawna, która spełnia następujące warunki:
– posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchu również na równi z orzeczeniem
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku,
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej,
– złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.
Dofinansowanie w Programie przeznaczone jest na wynajęcie lokalu lub domu jednorodzinnego, spełniającego indywidulane kryterium dostępności dla beneficjenta. Dofinansowanie udzielane jest maksymalnie na okres 36 miesięcy. Dofinansowanie dotyczy wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu ponoszonych przez beneficjenta.
Dofinansowanie ma charakter degresywny i wynosi :
1. od 1 do 12 miesiąca – 100% kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
2. od 13 do 24 miesiąca – 70% kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
3. od 25-36 miesiąca – 40 % kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Maksymalna wysokość dofinansowania miesięcznego kosztu wynajęcia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta zależy od:
1. lokalizacji przedmiotu dofinansowania,
2. aktualnej wartości średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał,
3. sposobu poruszania się beneficjenta (zróżnicowanie dla osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego oraz pozostałych osób):
4. dla osoby poruszającej się przy pomocy wózka inwalidzkiego – 38 % wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłoszoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał,
5. dla osoby poruszającej się bez pomocy wózka inwalidzkiego – 28 % wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłoszoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał.
Program będzie realizowany w latach 2022-2026, zawieranie umów
z beneficjentami będzie odbywać się do dnia 31.12.2023 r., jednakże nie dłużej niż do wyczerpania budżetu programu. Nabór wniosków prowadzony jest
w trybie ciągłym.
Szczegółowe informacje o zasadach i warunkach pomocy można uzyskać na stronie internetowej:
Dokumenty dotyczące programów dostępne są pod linkami:
Zasady finansowania realizacji programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność – Dostępne mieszkanie”
http://pcpr.tatry.pl/aktualnosci/zadania-realizowane-ze-srodkow-budzetu-panstwa/
Akcja informacyjno – promocyjna.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej. Poszukujemy osób, które chcą stworzyć bezpieczny dom dzieciom pozbawionym prawidłowej opieki rodziców biologicznych.
15 lipca 2024 r.
og łoszenie rodzina zastęcza zawodowa
Webinarium dla seniorów i ich opiekunów
Zał. nr 1 – Program webinarium CEDUR dla seniorów i ich opiekunów – 11 września 2024 roku
Zał. nr 3 – Informacja nt. webinarium dla seniorów i ich opiekunów – 11 września 2024 roku
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO pt. „Wspomnienia roku szkolnego”- 24.06.2024 r.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pn. „Wspomnienia roku szkolnego” został rozstrzygnięty. Razem ze zgłoszeniami otrzymaliśmy 2 prace konkursowe.
Celem konkursu było uznanie dla funkcjonujących rodzin zastępczych oraz promocja rodzicielstwa zastępczego. Dodatkowo intencją organizatora było wdrażanie i rozwijanie samodzielnej pracy twórczej małoletnich, inspirowanie do twórczych poszukiwań w dziedzinie plastyki oraz pozytywne wspomnienia roku szkolnego
Z radością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość.
Jury konkursowe zdecydowało, że uczestnicy otrzymają nagrodę specjalną:
Oliwier oraz Magdalena.
Dla każdego uczestnika przygotowano nagrody i dyplomy. Gratulujemy dzieciom wyobraźni oraz zmysłu artystycznego.
Jury konkursu:
- Pani Renata Zielińska- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Małgorzata Bukowska-Talarczyk Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Justyna Moskała-Bednarczyk- psycholog ORPZ
- Pani Kinga Gwizdal- specjalista pracy z rodziną
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – 20.06.2024 r.– Bachledówka
W dniu 20.06.2024 odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowane po raz III przez Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii Ojców Paulinów na Bachledówce . Po mszy wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego i Warsztatów Terapii Zajęciowej wykonali program artystyczny pn. Małe szczęścia. Osobom z niepełnosprawnościami życzymy, aby los zawsze był przychylny a ludzie życzliwi .
III Małopolski Dzień Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Krakowie
W dniu 18.06.2024 r. w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w ramach Małopolskiego Kongresu Polityki Społecznej w Krakowie odbył się III Małopolski Dzień Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Nagrodą Samorządu Województwa Małopolskiego Polonia Minor wyróżnionych zostało 30 rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka w tym rodzina zastępcza zawodowa pochodząca z Powiatu Tatrzańskiego.
Nagrodzono i wyróżniono również Laureatów 16. edycji konkursu dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka pn. „MOJA RODZINA – kocha, wspiera, buduje”.
06.06.2024 r.
Podsumowanie Dnia Otwartego
03.06.2024 r.
OGŁOSZENIE
Akcja informacyjno – promocyjna.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
30 maja – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
ZAPROSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem jako Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej, zaprasza na Dzień Otwarty
który odbędzie się w dniu 5 czerwca 2024 roku (środa), w godz. 10-13. w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem przy ul. Heleny Modrzejewskiej 5 ( II piętro w budynku Internatu Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem ).
Jesteś osobą odpowiedzialną, godną zaufania- chcesz dać dziecku miłość, dom, bezpieczeństwo.
PRZYJDŹ do NAS!
zaproszenie do udziału w dniu otwartym
10.05.2024 r.
OGŁOSZENIE
Akcja informacyjno – promocyjna.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
12.04.2024 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
10.04.2024 r.
Szkolenie dla rodzin zastępczych – 09.04.2024 r.
W dniu 09.04.2024 r. w Starostwie Powiatowym w Zakopanem odbyło się szkolenie dla rodzin zastępczych z terenu powiatu tatrzańskiego pt.: „Przemoc wobec dziecka- wrażliwość na sygnały świadczące o nadużyciu”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem oraz firmę szkoleniową „Nowe Horyzonty” z Wrocławia.
09.04.2024 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że Powiatowy Urząd Pracy w Zakopanem przystąpił do realizacji projektu p.n. ,,Tatrzańskie Szlaki Kariery (II), w ramach działania 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027.
Szczegółowe informacje oraz kontakt znajdą Państwo tutaj
22.03.2024
Konsultacje projektu dokumentu pn. Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Tatrzańskim na lata 2024-2026
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem pragnie serdecznie zaprosić do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu Powiatowego Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Powiecie Tatrzańskim na lata 2024-2026.
W konsultacjach społecznych mogą wziąć udział przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku (Dz. U. z 2023 r., poz. 571).
opinie, uwagi, sugestie oraz propozycje do projektu powiatowego programu rozwoju pieczy zastępczej w powiecie tatrzańskim na lata 2024-2026 można składać poprzez załączony formularz do dnia 29.03.2024 r. do godziny 15:00, w formie:
- korespondencji elektronicznej e-mail na adres sekretariat@pcpr.tatry.pl (w tytule wiadomości należy wpisać „konsultacje społeczne”),
- pisemnie na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ul. Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane,
- osobiście w siedzibie tut. Centrum.
UWAGA!
Konsultacje mają charakter opiniotwórczy, a ich wyniki nie są wiążące dla organów powiatu.
Zapraszamy do udziału w konsultacjach.
projekt Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej 2024-2026
13.03.2024 r.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO„JAJKO WIELKANOCNE” Z DNIA 13.03.2024 R.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pn. „Jajko Wielkanocne” został rozstrzygnięty. Razem ze zgłoszeniami otrzymaliśmy 10 prac konkursowych.
Celem konkursu było uznanie dla funkcjonujących rodzin zastępczych oraz promocja rodzicielstwa zastępczego. Dodatkowo intencją organizatora jest podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz pobudzenie wyobraźni i wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży.
Z radością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość.
Poziom prezentowanego konkursu był bardzo wysoki. Jury konkursowe po długich naradach zdecydowało, że wszyscy uczestnicy otrzymają nagrodę specjalną:
Natan, Aleksandra, Stanisław, Piotr, Nikola, Denis, Liliana, Dominik, Róża oraz Emilia
Dla każdego uczestnika przygotowano nagrody i dyplomy. Gratulujemy dzieciom wyobraźni oraz zmysłu artystycznego.
Jury konkursu:
- Pani Renata Zielińska – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Małgorzata Bukowska-Talarczyk Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Justyna Moskała-Bednarczyk- psycholog ORPZ
- Pani Kinga Gwizdal – specjalista pracy z rodziną
INFORMACJA!!!
Zmiany w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta.
PFRON informuje, że z dniem 1 marca bieżącego roku weszła w życie bardzo korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta.
Obecnie w programie dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane na okres nawet 5 lat (60 miesięcy).
Program jest realizowany bezterminowo, wnioski można składać w trybie ciągłym.
Dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego może otrzymać osoba z niepełnosprawnością która:
- posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu, także w stopniu umiarkowanym;
- posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku lub opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą;
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
- złoży oświadczenie, że nie jest właścicielem mieszkania ani nie przysługuje mu spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości realizowania aktywności zawodowej;
- złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.
Więcej informacji pod adresem: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/zmiany-w-programie-samodzielnosc-aktywnosc-mobilnosc-mieszkanie-dla-absolwenta/
29.02.2024
OGŁOSZENIE
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnoprawności w Krakowie pismem znak: ON-IV.9530.1.7.2024 z dnia 27 lutego 2024 r. w sprawie naboru fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów specjalnych, pracowników socjalnych, doradców zawodowych i pielęgniarek – specjalistów wykonujących zadania za zakresu ustalania poziomu potrzeby wsparcia – informuje, że ww. ogłoszenie opublikowano pod linkiem https://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=komunikaty
Kontakt z Wojewódzkim Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie pod numerem telefonu: (12) 39-22-498 lub (12) 39-21-397.
27.02.2024
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
W dniu 15.02.2024 r. tut. Centrum wprowadziło Standardy ochrony małoletnich w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem.
Poniżej prezentujemy Państwu materiały opracowane przez tut. Centrum :
Zarządzenie w sprawie wprowadzenia standardów małoletnich
PCPR Standardy ochrony małoletnich
Standardy Ochrony Małoletnich- wersja skrócona
Aktywny Samorząd w roku 2024
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że już 1 marca zostaną uruchomione nabory na dofinansowanie w ramach programu „Aktywny Samorząd” – edycja 2024 (informacje dotyczące programu w zakładce Aktywny Samorząd).
Nabór trwa w terminach:
Moduł I od 01.03.2024 r. do 31.08.2024 r.
Moduł II
– dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2023/2024 (semestr letni) od 01.03.2024 r. do 31.03.2024 r.
– dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2024/2025 (semestr zimowy) od 01.10.2024 r. do 10.10.2024 r.
Uwaga, od bieżącego roku w ramach Modułu II czekamy także na wnioski osób z lekkim stopniem niepełnosprawności!
Wniosek o dofinansowanie można złożyć poprzez System Obsługi Wsparcia (SOW). To przygotowana przez PFRON platforma dostępna pod adresem internetowym https://sow.pfron.org.pl umożliwiająca kompleksowe załatwienie sprawy zarówno przez osoby z niepełnosprawnościami jak i realizatorów programu.
Dodatkowe informacje znajdują się pod niniejszym linkiem:
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/aktywny-samorzad-w-2024-roku/
Ogłoszenie informacyjne o możliwości zgłaszania kandydatów na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Tatrzańskim
Zarządzenie
Nr 8/2024 Starosty Tatrzańskiego
z dnia 29 stycznia 2024 r.
w sprawie: ogłoszenia informacyjnego o możliwości zgłaszania kandydatów na członków Powiatowej
Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Tatrzańskim
Na podstawie art. 44b ust. 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 44) oraz § 9 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 62 poz. 560) zarządzam, co następuje:
§ 1
Ustalam treść ogłoszenia informacyjnego o możliwości zgłaszania kandydatów na członków Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w brzmieniu jak w załączniku Nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Ogłoszenie informacyjne, o którym mowa w § 1 podlega ogłoszeniu w dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
§ 3
Wykonanie Zarządzenia powierzam Dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej z terenu powiatu – 31.01.2024 r.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem w dniu 31.01.2024 r. w Sali Obrad Powiatu Tatrzańskiego zorganizowało szkolenie dla pracowników kadr pomocy społecznej z terenu Powiatu Tatrzańskiego pn. „Techniki mediacyjne jako sposób twórczego rozwiązywania konfliktów” – prowadzone przez firmę szkoleniową „Nowe Horyzonty” z Wrocławia. W szkoleniu wzięli udział pracownicy z ośrodków pomocy społecznej z Białego Dunajca, Kościeliska, Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem, kuratorzy Sądu Rejonowego w Zakopanem oraz pracownicy tut. Centrum.
Nowe Świadczenie wspierające!!!
Od 1 stycznia 2024 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, która wprowadza nowe rozwiązania w systemie świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Decyzje w sprawie ustalenia poziomu potrzeby wsparcia w województwie małopolskim będą wydawane przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie.
INFOLINIA DO SPRAW USTALANIA POZIOMU POTRZEBY WSPARCIA W WOJEWÓDZTWIE MAŁOPOLSKIM tel. 12 39-21-420
INFOLINIA ZUS (22) 560 16 00
Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia wraz z kwestionariuszem samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem można złożyć:
- WYSŁAĆ ELEKTRONICZNIE poprzez portal informacyjno-usługowy emp@tia (empatia.mpips.gov.pl);
- WYSŁAĆ POCZTĄ na adres: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków z dopiskiem na kopercie „ustalanie poziomu potrzeby wsparcia”;
- ZŁOŻYĆ OSOBIŚCIE: w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim pod adresem Kraków, ul. Basztowa 22; albo w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie, ul. Olszańska 5, II piętro pok. 221 C albo w powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności w Nowym Targu, Al. Tysiąclecia 35, w tym przypadku wniosek zostanie przesłany do Wojewódzkiego Zespołu nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Pliki do pobrania:
– Klauzula informacyjna – do ustalenia poziomu potrzeby wsparcia
– Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia
– Kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem
Od dnia 30.12.2023 r. weszły w życie nowe zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, kart parkingowych a także okresu przysługiwania świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów, świadczeń lub dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka lub osoby pełnoletniej w rodzinnej pieczy zastępczej, uzależnionych od terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności.
30 grudnia 2023 r. weszła w życie Ustawa z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (Dz. U. 2023 poz. 2768), na podstawie której wydłużeniu podlega ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Celem ustawy jest przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenia o niepełnosprawności oraz orzeczenia o stopniu niepełnosprawności staną się ostateczne. Ustawa obejmuje swoim zakresem zarówno te orzeczenia o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, których ważność została zachowana na mocy art. 23 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, jak i te, które utraciły ważność po dniu 5 sierpnia 2023 r. albo utracą ważność przed dniem 30 września 2024 r. Wszystkie wymienione powyżej orzeczenia zachowają ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenia staną się ostateczne.
W przypadku orzeczeń, które tracą ważność po 30.09.2024 r., w celu przedłużenia obowiązywania orzeczeń należy, zwrócić się z ponownym wnioskiem o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności do właściwego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
RZĄDOWY PROGRAM WSPARCIA POWIATU
W ORGANIZACJI I TWORZENIU RODZINNYCH FORM PIECZY
ZASTĘPCZEJ W 2023 R.
W ramach rządowego program wsparcia powiatu w organizacji i tworzeniu rodzinnych form pieczy zastępczej w 2023 roku Powiat Tatrzański w grudniu br. otrzymał środki finansowe ze środków Funduszu Pracy w wysokości 66.500,00 zł przeznaczone na wsparcie zadania własnego Powiatu Tatrzańskiego polegające na dofinansowaniu wypłat wynagrodzeń wraz z pochodnymi od wynagrodzeń na każdą rodzinę zastępczą zawodową i każdego prowadzącego rodzinny dom dziecka.
Spotkanie Mikołajkowe dla dzieci z rodzin zastępczych Powiatu Tatrzańskiego w 2023 r.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem po raz kolejny zorganizowało Spotkanie Mikołajkowe dla rodzin zastępczych z Powiatu Tatrzańskiego. Impreza odbyła się 4 grudnia 2023 r. w Jasnym Pałacu.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami zastępczymi. Uczestników powitali Pani Renata Zielińska Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem oraz Pan Władysław Filar Wicestarosta Tatrzański.
Podczas Spotkania Mikołajkowego uczestnicy wzięli udział w zabawach ruchowych, świątecznym malowaniu twarzy, robieniu tatuaży i „cudów” z balonów. Tradycyjnie do dzieci przybył Święty Mikołaj, który wręczył im paczki świąteczne pełne najsłodszych pyszności.
Dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem – organizatora imprezy Spotkanie Mikołajkowe to nie tylko świetna zabawa i integracja rodzin zastępczych, ale również bardzo ważna idea, uwrażliwiania ludzi na potrzeby dzieci oraz niezmiennie promowanie idei rodzicielstwa zastępczego.
Sponsorzy:
- Dom Wczasowy „Jasny Pałac”
- Fabryka Cukierków „CiuCiu Cukier Artist”
- Hurtownia Papiernicza „Nowar”
- Hurtownia „Pakfol”
- Hurtownia „Antoś”
- Społem Zakopane Spółka z o.o.
- „Illusion House”
- Piekarnio-cukiernia Delikatesy Ryszard Steskal Spółka Jawna
- Pracownia Cukiernicza „Samanta”
- Piekarnia-Cukiernia Anna Piwowarczyk Zakopane
- Zespoły: Toys, Stationary, Elektro
- Piekarnia-Ciastkarnia Piotr Żarnecki w Nowym Targu http://pcpr.tatry.pl/wp-content/uploads/2023/12/album-podziekowania-1.pptx
Życzenia
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. W Polsce dzień ten jest obchodzony od 2012 r., kiedy to Polska ratyfikowała Konwencje o prawach osób z niepełnosprawnościami, której najważniejszym przesłaniem jest pełne i aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami.
Z okazji Waszego Święta Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i opiekunom składamy życzenia osobistej pomyślności, odwagi i konsekwencji w dążeniu do zwiększenia samodzielności oraz poprawy jakości Waszego życia, spełnienia i realizacji marzeń.
INFORMACJA!!!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że w związku z wyczerpaniem Środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych tut. Centrum nie przyjmuje nowych wniosków o dofinansowanie. Brak środków dotyczy wniosków o dofinansowanie w zadaniach: przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, sprzętu rehabilitacyjnego, likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się. Wnioski można składać od stycznia 2024 r. w siedzibie tut. Centrum lub za pomocą platformy elektronicznej SOW.
Wnioskodawcy, którzy posiadają faktury za zakupione przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wykupione w 2023 r., mogą ubiegać się o refundację za zakupione przedmioty składając nowy wniosek w 2024 r. w siedzibie tut. Centrum lub za pomocą platformy elektronicznej SOW.
Życzenia
21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego, święto wszystkich pracowników służb społecznych, w szczególności pracowników socjalnych. Praca osób pomagających i wspierających jest bardzo trudna. Wymaga nie tylko wiedzy i wrażliwości ale przede wszystkim profesjonalizmu i zaangażowania, spojrzenia i równocześnie dostrzegania pojedynczego człowieka, zmagania się z różnymi przeciwnościami losu i barierami.
Życzymy wszystkim przedstawicielom pomocy społecznej wszelkiej pomyślności, poczucia zadowolenia i motywacji do podejmowania i osiągania wytyczonych celów, satysfakcji, ludzkiej wdzięczności, przyjaźni a przede wszystkim życzliwości.
Dziękujemy zaprzyjaźnionym jednostkom za życzenia i miłe słowa z okazji Dnia Pracownika Socjalnego .
UWAGA!!!
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, informuje że Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nowym Targu oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu od 20 listopada br. zmieniają siedzibę, nowy adres jednostek to Nowy Targ Al. Tysiąclecia 35.
Zakopane, dnia 07.11.2023 r.
INFORMACJA
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, informuje że 30 października 2023 r. rozpoczął się nabór wniosków na realizację Programu ,,Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. Program będzie realizowany od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2024 r.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z tut. Centrum pod nr tel. 0 18 20 00 462
Więcej informacji o ww. programie w piśmie.
Zakopane, dnia 03.11.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością
- ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne,
- w ciągu 12 miesięcy przed dniem przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć.
Jeśli jednak:
- Twój stan zdrowia pogorszył się na tyle, że nie możesz korzystać z kupionego wcześniej sprzętu lub urządzenia albo w wyniku zdarzeń losowych go utraciłeś (np. kradzież, zniszczenie) – możesz zwrócić się do Centrum informacyjno-doradczego dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) przy oddziale wojewódzkim PFRON. Jeśli opinia CIDON będzie pozytywna, będziesz mógł złożyć wniosek o wypożyczenie technologii wspomagającej.
- Twój wniosek dotyczy wypożyczenia technologii wspomagającej wymienionej w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, to do wniosku o wypożyczenie musisz dołączyć zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, wystawione przez uprawnionego lekarza.
Wyjaśnienie:
Wnioskodawca do wniosku o wypożyczenie załącza zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 grudnia 2021 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego. Na liście technologii dostępnej (xlsx 16 KB) znajdziesz informację, które technologie wymagają takiego zlecenia.
Chcesz sprawdzić stan realizacji wniosku
- Zadzwoń na infolinię Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS)
228998922 - Wyślij wiadomość e-mail na adres
infolinia.wypozyczalnia-pfron@rars.gov.pl
Więcej informacji znajdziesz na stronie wypozyczalnia.pfron.org.pl
Wypożyczalnia technologii wspomagających – sprawdź, jak z niej skorzystać (video)
Program pn. „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością” (docx 32 KB)
Zakopane, dnia 02.10.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr pomocy społecznej z terenu powiatu – 20.09.2023 r.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem w dniu 20.09.2023 r. w Sali Obrad Powiatu Tatrzańskiego zorganizowało szkolenie pn. „Wypalenie zawodowe – profilaktyka i przeciwdziałanie” – prowadzone przez firmę IMAGO z Nowego Sącza dla pracowników kadr pomocy społecznej z terenu Powiatu Tatrzańskiego. W szkoleniu wzięli udział pracownicy z ośrodków pomocy społecznej z Białego Dunajca i Kościeliska oraz pracownicy PCPR.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje wolnego miejsca w placówce opiekuńczo-wychowawczej dla małoletniej l.17. Ze względu na planowane zamknięcie placówki opiekuńczo-wychowawczej, w której aktualnie dziewczynka przebywa w placówce, która zostanie niebawem zamknięta zatem wystąpiła konieczność zabezpieczenia jej w innej placówce.
Informacja telefoniczna w sprawie pod nr 18 20 00 462 wew. 27 lub wew. 23
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „SŁONECZNE WAKACJE” Z DNIA 04.09.2023 R.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pn. „Słoneczne wakacje” został rozstrzygnięty. Razem ze zgłoszeniami otrzymaliśmy 10 prac konkursowych.
Celem konkursu było uznanie dla funkcjonujących rodzin zastępczych oraz promocja rodzicielstwa zastępczego. Dodatkowo intencją organizatora było rozwijanie zdolności plastycznych, promocja zdrowego stylu życia, kształtowanie umiejętności właściwego wyboru form spędzania czasu wolnego oraz promocja zasad bezpiecznego spędzania czasu wolnego.
Z radością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość.
Po długich naradach jury konkursowe wybrało zwycięskie prace następujących wychowanków:
- Liliana oraz Emilia
- Piotr
- Nikola, Sandra, Iwona oraz Ewelina
Wyróżnienia: Dorota, Magdalena, Anna oraz Dominik.
Dla każdego uczestnika przygotowano nagrody i dyplomy.
Jury konkursu:
- Pani Renata Zielińska- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Małgorzata Bukowska-Talarczyk- Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Justyna Moskała-Bednarczyk- psycholog ORPZ
- Pani Kinga Gwizdal- specjalista pracy z rodziną
Zakopane, dnia 01.09.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Szanowni Państwo,
z uwagi na to, że podczas wakacji wzrasta ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci Państwowa Komisja do spraw
przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat przygotowała kampanię „Bezpieczne
wakacje”.
W ramach tej kampanii w pociągach PKP Intercity, od kilku tygodni emitowany jest specjalny spot, a za kilka dni w
mediach społecznościowych ( Tik Tok) , rusza kampania #w co nie pakuję się w wakacje, oraz webinarium dla
opiekunów na Instagramie. Linki do odsłon kampanii znajdą Państwo w zakładce „aktualności” na stronie
www.pkdp.gov.pl.
INFORMACJA
6 SIERPNIA 2023 r. WCHODZĄ W ŻYCIE NOWE PRZEPISY DOTYCZĄCE WAŻNOŚCI WYDANYCH ORZECZEŃ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2023r. poz. 852) określa przepisy przejściowe, zgodnie z którymi orzeczenie o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności, którego okres ważności:
1) upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,
2) upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.,
3) upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia
w życie niniejszego przepisu –zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r.
– jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
W związku z powyższym karty parkingowe zachowują ważność na okresy wskazane powyżej, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności / stopniu niepełnosprawności.
Karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, których okres ważności uległ przedłużeniu na podstawie art. 15h ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu dotychczasowym, zachowują ważność do dnia 31 marca 2024 r.
Zakopane, dnia 01.08.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
VIII Powiatowy Dzień Inwalidy w Powiecie Tatrzańskim – 05.07.2023 r. – Kościelisko
W dniu 05.07.2023 r. odbył się VIII Powiatowy Dzień Inwalidy w Powiecie Tatrzańskim, organizowany przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarząd Rejonowy w Zakopanem.
Pani Maria Czernik Przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Zarządu Rejonowego w Zakopanem powitała zgromadzonych gości i wspomniała, że Międzynarodowy Dzień Inwalidów upamiętnia katastrofę górniczą z 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której zginęło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a których część doznała poważnych obrażeń ciała.
W spotkaniu uczestniczyli Pan Władysław Filar Wicestarosta Tatrzański, pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem i Zastępca Wójta Gminy Poronin.
Wystąpili : Klub Senior 60+ z Białego Dunajca, Dom Dziennego Pobytu z Dobrej, Dominika Białoń z Białego Dunajca, Dziecięcy Zespół Regionalny z Kościeliska.
Dla uczestników przygotowano obiad, słodki poczęstunek i zabawę taneczną z Dj-em.
Zakopane, dnia 01.07.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – 22.06.23 – Bachledówka
W dniu 22.06.2023 odbyły się obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowane przez Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Zakopanem . 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Święto ma na celu uświadomienie, że każdy z człowiek ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym, bez względu na niepełnosprawność . Dzień Godności ma również na celu przełamanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością intelektualną. Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii Ojców Paulinów na Bachledówce . Po mszy wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno -Wychowawczego wykonali program artystyczny. Przedstawicielem Powiatu Tatrzańskiego był Wicestarosta Tatrzański Władysław Filar, który złożył podziękowania na ręce pracowników prowadzących Ośrodek . Osobom z niepełnosprawnościami życzymy, aby los zawsze był przychylny a ludzie życzliwi .
Zakopane, dnia 01.06.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Ogłoszenie o pierwszym naborze wniosków w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna”
Zapraszamy od 1 maja 2023 r.:
1. jednostki samorządu terytorialnego tzn. gminy, powiaty i województwa w rozumieniu Konstytucji RP oraz ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa lub ich jednostki organizacyjne;
2. kościoły lub inne związki wyznaniowe, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz ich osoby prawne;
3. organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
4.podmioty lecznicze wymienione w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz spółki prawa handlowego utworzone z przekształcenia tych podmiotów, w których większość udziałów ma Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, świadczące opiekę ginekologiczną, w tym opiekę prekoncepcyjną (opieka w okresie przed planowaną ciążą), opiekę podczas ciąży oraz po porodzie;
do ubiegania się o dofinansowanie projektów poprawiających dostępność przestrzeni publicznej i usług świadczonych przez te podmioty.
Termin składania wniosków upływa 15 lipca 2023 roku o godzinie 23:59, szczegółowe informacje na stronie internetowej:
https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/ogloszenie-o-pierwszym-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-dostepna-przestrzen-publiczna/
Zakopane, dnia 01.05.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Zakopane, dnia 01.04.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „KARTKA WIELKANOCNA” Z DNIA 28.03.2023 R.
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pn. „Karta Wielkanocna” został rozstrzygnięty. Razem ze zgłoszeniami otrzymaliśmy 14 prac konkursowych.
Celem konkursu było uznanie dla funkcjonujących rodzin zastępczych oraz promocja rodzicielstwa zastępczego. Dodatkowo intencją organizatora jest podtrzymywanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozwijaniem zdolności plastycznych wychowanków rodzinnej pieczy zastępczej.
Z radością oglądaliśmy kreatywne pomysły młodych uczestników przelane na papier. Mamy nadzieję, że dzieci dalej będą rozwijać plastyczną twórczość.
Po długich naradach jury konkursowe wybrało trzy zwycięskie prace następujących wychowanków:
- Liliana
- Karolina
- Martyna oraz Emilia
Wyróżnienia: Anna, Julia, Ewelina, Kacper, Sandra, Iwona, Nikola, Piotr, Oskar, Szczepan
Dla każdego uczestnika przygotowano nagrody i dyplomy.
Jury konkursu:
- Pani Renata Zielińska- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Małgorzata Bukowska-Talarczyk – Zastępca Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
- Pani Justyna Moskała-Bednarczyk – psycholog ORPZ
- Pani Kinga Gwizdal- specjalista pracy z rodziną
Zakopane, dnia 01.03.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii”#Rozmawiaj#Reaguj#”
Kampania społeczna pt.:#Rozmawiaj#Reaguj, przygotowana jest przez Państwową Komisję do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat.
Celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystywania seksualnego małoletnich, jak najszybsza pomoc tym, które zostały skrzywdzone. Rozpoczęta kampania skierowana jest do wszystkich obywateli, w szczególności do opiekunów dzieci i młodzieży. Jej zadaniem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie omawianego tematu i wskazanie odpowiednich wzorców zachowań w stosunku do dzieci , które często niewerbalnie sygnalizują, że zostały skrzywdzone. Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie umieszczone są wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystywania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.
Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych wrażliwych dorosłych.
Zakopane, dnia 01.02.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
Zostań rodziną zastępczą
Tworząc Rodzinę Zastępczą, stajesz się darem dla innych. Jeżeli:
– potrafisz zaspokoić potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne dziecka;
– potrafisz zapewnić dziecku dostęp do edukacji, jego rozwoju zainteresowań i przysługujących mu świadczeń zdrowotnych;
– potrafisz zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa;
– jesteś w stanie zaakceptować kontakt dziecka z rodziną i osobami bliskimi.
Przyjdź i dowiedz się, czym jest rodzicielstwo zastępcze!
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Heleny Modrzejewskiej 5
tel. 18 20 00 462
e-mail: organizator@pcpr.tatry.pl
,,S-A-M” „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem informuje, że przystąpiło do realizacji dwóch programów Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z pakietu „Samodzielność-Aktywność Mobilność”: „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”.
Wnioski można składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem platformy SOW (Systemu Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).
Program „Dostępne mieszkanie”:
Celem programu PFRON jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie mieszkania wolnego od barier architektonicznych, jako podstawy samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych a dofinansowanie obejmie koszty zmiany niedostępnego mieszkania.
Beneficjentem programu może być osoba z niepełnosprawnością, która spełnia następujące warunki:
– posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka,
– złoży oświadczenie wraz z dokumentacją fotograficzną o barierach architektonicznych mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero,
– złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
– w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.
W przypadku gdy wniosek dotyczy osoby małoletniej lub ubezwłasnowolnionej, wniosek składa jej opiekun prawny. Wówczas do wniosku dołącza się:
– oświadczenie o zamieszkiwaniu w lokalu wspólnie z osobą z niepełnosprawnością,
– orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka inwalidzkiego.
Dofinansowanie dotyczy dopłaty do zakupu mieszkania pozbawionego barier architektonicznych, znajdującego się w lokalizacji umożliwiającej samodzielne opuszczenie budynku, aż do poziomu zero przed budynkiem. Wysokość dofinansowania stanowi różnicę pomiędzy ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego, nie może być jednak większa niż równowartość iloczynu 15m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego.
Program będzie realizowany w latach 2022-2025, nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym. Zawieranie umów z beneficjentami odbywać się będzie do dnia 31.12.2024 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu PFRON.
Program „Mieszkanie dla absolwenta”:
Celem Programu jest wzrost niezależności beneficjentów oraz ułatwienie im aktywności zawodowej i społecznej poprzez zapewnienie samodzielnego mieszkania spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta.
Beneficjentem może być osoba niepełnosprawna, która spełnia następujące warunki:
– posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchu, także w stopniu umiarkowanym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku osób z niepełnosprawnością słuchu również na równi z orzeczeniem
o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
– posiada status absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej (wszystkich typów szkół) lub szkoły wyższej, uzyskany w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku,
– posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
– złoży oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości realizowania aktywności zawodowej,
– złoży oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o podjętym zatrudnieniu.
Dofinansowanie w Programie przeznaczone jest na wynajęcie lokalu lub domu jednorodzinnego, spełniającego indywidulane kryterium dostępności dla beneficjenta. Dofinansowanie udzielane jest maksymalnie na okres 36 miesięcy. Dofinansowanie dotyczy wszystkich kosztów wymienionych w umowie najmu ponoszonych przez beneficjenta.
Dofinansowanie ma charakter degresywny i wynosi :
1. od 1 do 12 miesiąca – 100% kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
2. od 13 do 24 miesiąca – 70% kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego;
3. od 25-36 miesiąca – 40 % kosztów najmu, ale nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Maksymalna wysokość dofinansowania miesięcznego kosztu wynajęcia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, spełniającego indywidualne kryterium dostępności dla beneficjenta zależy od:
1. lokalizacji przedmiotu dofinansowania,
2. aktualnej wartości średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał,
3. sposobu poruszania się beneficjenta (zróżnicowanie dla osób poruszających się przy pomocy wózka inwalidzkiego oraz pozostałych osób):
4. dla osoby poruszającej się przy pomocy wózka inwalidzkiego – 38 % wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłoszoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał,
5. dla osoby poruszającej się bez pomocy wózka inwalidzkiego – 28 % wartości określonej aktualną wartością średnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującej na poszczególnych poziomach terytorialnych, ogłoszoną przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na start” na dany kwartał.
Program będzie realizowany w latach 2022-2026, zawieranie umów
z beneficjentami będzie odbywać się do dnia 31.12.2023 r., jednakże nie dłużej niż do wyczerpania budżetu programu. Nabór wniosków prowadzony jest
w trybie ciągłym.
Szczegółowe informacje o zasadach i warunkach pomocy można uzyskać na stronie internetowej:
Dokumenty dotyczące programów dostępne są pod linkami:
Zasady finansowania realizacji programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność – Dostępne mieszkanie”
Zakopane, dnia 01.01.2023 r.
OGŁOSZENIE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
STWÓRZ DZIECKU SZCZĘŚLIWY DOM – ZOSTAŃ RODZINĄ ZASTĘPCZĄ
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. Szczegółowe informacje zamieszczono na tablicy ogłoszeń parafialnych. Chętnych do współpracy zapraszamy do kontaktu osobistego w biurze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej – Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej
ul. Heleny Modrzejewskiej 5, 34-500 Zakopane
lub telefonicznie pod nr 18 20 00 462 wew. 27
informacja pod linkiem
Ankieta PFRON
Zapraszamy osoby niepełnosprawne i ich opiekunów do wypełnienia krótkiej ankiety, której celem jest poznanie Państwa potrzeb dotyczących aktywności społecznej, obywatelskiej oraz kontaktów z administracją publiczną.
Ankieta jest aktywna do 30 września 2022 r.
INFORMACJA DLA RODZIN ZASTĘPCZYCH – SKŁADANIE WNIOSKÓW DO ZUS 500+ OD 1 CZERWCA 2022 R.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, w związku z obowiązującymi od 1 stycznia br. przepisami ustawy z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 1981) – niniejszym informuje, iż zgodnie z art. 18 wyż. cyt. ustawy z dniem 1 czerwca 2022 r. tracą moc decyzje przyznające świadczenie 500+ dla rodzin zastępczych.
Od 1 czerwca 2022 r. aby otrzymać wsparcie z programu „Rodzina 500+”, rodzina zastępcza powinna złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na nowych zasadach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie drogą elektroniczną poprzez platformę PUE ZUS na dedykowanym formularzu SW-O.
Szczegółowa instrukcja dotycząca złożenia wniosku przez platformę PUE ZUS przygotowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znajduje się w linku