STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
w POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE w ZAKOPANEM
w wersji dla dzieci i młodzieży

STANDARD I  – POLITYKA

W naszej Instytucji czyli w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem została opracowana i wprowadzona w życie Polityka Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem. W dokumencie tym znajdziecie między innymi informacje co to jest krzywdzenie dziecka; jak i gdzie zgłaszać, gdy Tobie lub innemu dziecku dzieje się krzywda. Dokument określa również jakie zachowanie między personelem instytucji, a dziećmi oraz między małoletnimi są dopuszczalne, a jakich należy unikać. Znajdziecie tu również informację o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych. Polityka jest opublikowana na stronie internetowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz znajduje się na tablicy ogłoszeń przy wejściu.

STANDARD II  – PERSONEL

Nasza instytucja edukuje i angażuje swoich pracowników w zakresie reagowania, gdy dziecku dzieje się krzywda. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem podejmuje działania związane z podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników oraz szkoli kadrę, w ramach rozwoju zawodowego.

STANDARD III – PROCEDURY

W naszej instytucji funkcjonują określone zasady podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zwane procedurami. Określają one krok po kroku, jakie działanie należy podjąć w sytuacji krzywdzenia dziecka lub zagrożenia jego bezpieczeństwa ze strony rówieśników, członków rodziny, personelu instytucji i osób obcych. Na stronie internetowej naszej instytucji Wy i Wasi opiekunowie znajdziecie informację o instytucjach niosących pomoc dziecku i rodzinie. Na terenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wyeksponowane są również numery bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.

STANDARD IV – MONITORING

Realizacja Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem będzie co roku analizowana i ewentualnie dostosowywana do potrzeb występujących w naszej instytucji oraz aktualnych przepisów prawa.

  1. Osoby, które kontaktują się z Tobą w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb.
  2. Pracownikom nie wolno stosować w stosunku do Ciebie przemocy.
  3. Masz prawo do zadawania pytań pracownikom PCPR i otrzymywania na nie wyczerpujących odpowiedzi.
  4. Pracownikom nie wolno na Ciebie krzyczeć.
  5. Pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich rodziców lub opiekunów.
  6. Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich rodziców lub opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów.
  7. Pracownikom nie wolno zachowywać się w Twojej obecności niewłaściwie, używać wulgarnych słów, gestów lub żartów, obrażać kogokolwiek.
  8. Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
  9. Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji. Pracownikom nie wolno używać ich w Twojej obecności.
  10. Pracownikom nie wolno przyjmować pieniędzy od Ciebie.
  11. Masz prawo być traktowany tak samo jak wszystkie inne dzieci. Pracownicy nie powinni nikogo faworyzować.
  12. Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz lub czujesz się źle.
  13. Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą. Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania oraz spotykać się z Tobą poza siedzibą Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zakopanem, z wyłączeniem pracy w terenie koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.
  14. Za zgodą rodziców lub opiekunów pracownik PCPR może kontaktować się z Tobą telefonicznie w czasie pracy i w związku z wykonywaną pracą.